Çim Bakım Takvimi


Ocak

Ocak ayında büyük ağaçlardan dökülen yapraklar varsa temizlenmelidir. Bu dönemde yapılacak pek fazla bir iş yoktur.

Şubat

Şubat ayında da özellikle Ankara ve çevresinde hava şartlarından dolayı yapılacak pek bir işlem yoktur.

Mart

Mart ayında havalar ısınmaya başladığı gibi çalışma programları başlatılır. Çimlerin tekrar uzamaya başladığı, hava ve toprak durumunun normale döndüğü bu dönemde, tırmıkla ince bir şekilde ağaçlardan dökülen ve kalmış yaprak kalıntılarının temizlenmesi gerekir. Yağışsız ve toprağın da kuru olduğu bir gün biçim yapmaya başlayabilirsiniz. Alanı kontrol ederek eğer hastalık ibareleri varsa ilaçlarla buna engel olabilirsiniz.

Nisan

Bahçenizdeki çimlerinizin gübreleme ve zararlı mücadelesi Nisan ayının sonuna doğru başlar. Nisan ayının son iki haftasında çimlerinize Amonyum Nitrat desteği sağlamanız yararlı olacaktır. Bu ay içinde kıştan zarar görmüş bölgeler ara ekim yapılması için uygun bir dönemdir. Özellikle karasal iklimin etkili olduğu bölgelerde bu ay içinde ekim yapılması uygundur.

Mayıs

Mayıs ayında çimlerinize Azot takviyesi yapabilirsiniz. Biçme işlemleri bu ay içinde artış gösterir. Yağış durumuna göre sulamanızı ayarlayabilirsiniz. Toprağınız nemli olacak şekilde sulama yapıp, sıcak hava dalgalarına dikkat etmelisiniz. Ani sıcak havanın gelmesi toprağın çabuk kurumasına neden olur.

Haziran

İki haftada bir 3-4cm uzunluğunda çimlerinizi biçebilirsiniz. Eğer çimlerinizde renk değişimleri ortaya çıkmışsa Amonyum Nitrat desteği sağlamanız faydalı olacaktır.

Temmuz

Düzenli biçme ve sulama ile en güzel zamanlarınızı yemyeşil bahçenizde geçirebilirsiniz. Eğer Mayıs ayı içerisinde gübreleme yapmadıysanız Azot desteği yararlı olacaktır.

Ağustos

Bu ayda Temmuz ayında yapılan işler devam ettirilip, karasal iklimin etkili olduğu alanlarda son gübreleme işlemlerine başlanmalıdır.

Eylül

Çim bakımında sonbahar biçimlerine başlanır. Sulama yağışlara göre kontrol altında yapılmalıdır.

Ekim

Ekim ayında düzenli biçim sona erer ve ağaçlardan dökülen yaprakların temizlenmesi bu dönemde çim ekili alanlarınız için çok önemlidir.

Kasım

Kış mevsimine yaklaştıkça yapılacak işlemler azalmaya başlar. Organik gübre ile kış gübrelemesi yapmaya başlayabilirsiniz.

Aralık

Aralık ayı yoğun geçen bir bakım döneminden sonra dinlenme zamanıdır.

#cim #bakım #bakim #çim #bahçe #bahce #ankara #peyzaj #tasarım #uygulama #danışmanlık #takvim #danismanlik #sulama #budama #toprak #tohum

Öne Çıkan Yazılar
Güncel Yazılar