Verandanız için Zemin Kaplama Malzemeleri: Thermowood ve Ahşap Kompozit

THERMOWOOD (ISIL İŞLEM GÖRMÜŞ AHŞAP)


Thermowood (ısıl işlem görmüş ahşap), ahşabın hiçbir kimyasal kullanılmadan, 320°C deki fırınlarda, ahşabın iç ısısının 190°C -215°C de modifikasyon işlemine tabi tutulması ile meydana gelen tamamen doğal bir üründür.

Uygulanan yüksek ısı neticesinde ahşabın doğal yapısında bulunan selüloz zincirleri parçalanır, asitler çözünür, bakteri gibi mikroorganizmalar yok edilir. Ahşabın ömrünü̈ kısaltan şeker ve reçinenin büyük bir kısmı yok edilir. Ahşabı çürüten mantarların oluşması engellenir. Ahşabın nem oranı %4-7 aralığına düşürülür. Bütün bunların sonucunda;

- Thermowood hiçbir kimyasal madde kullanılmadan üretilen, reçine ve diğer kimyasallardan arınmış % 100 doğal bir malzemedir.

- Hava koşullarına karşı dayanıklıdır. - Çürümeye karşı direnci arttılmıştır. - Doğa dostu ve sağlıklı, geri dönüşümlü, sağlam, dayanıklı ve uzun ömürlüdür.

- Ahşabın durağanlığı arttırılarak, çalışması en aza indirgenmiştir. - Ses ve ısı izolasyonu %20-25 oranında artmıştır. - Normal ahşaplara göre yanma oranı % 30 azalmıştır. - Boya ve cila tutma özelliği vardır.

AHŞAP KOMPOZİT


Ahşap Plastik Kompozit (Wood Plastic Composite – WPC), ahşap tozu (talaş) ve plastik PVC, PE ya da HDPE ve %5 ile %10 arasında değişen oranda kimyasal bileşim karışımından ekstrüzyon yöntemiyle elde edilmektedir. Ahşap gibi görünen, plastikle dayanıklılığı artırılmış ve dış mekanlarda ahşabın maruz kaldığı dezavantajları da (su, nem, yosun, küf, çürüme, yanma gibi) ortadan kaldıran bir üründür.


Ahşap kompozit üretimi yapan markalar çoğunlukla %50 ahşap, %40 PVC ya da PE ve %10 kimyasal bileşim sıkılaştırıcı/sertleştirici kullanırlar. Bu oranlar markaya göre +- %5-10 değişebilmektedir. Bazı markalar ise PVC/PE yerine HDPE (high density poly-ethylene; yüksek yoğunluklu polietilen) kullanmaktadır. HDPE daha dayanıklı ve kalitelidir.

  • Karo Deck- Klik sistem: Altlarında bulunan plastik klips yapısı ile 30x30cm veya 40x40cm karo deck halinde sunulan ve montajı lego ya da puzzle yapmak gibi son derece kolay olan profiller halinde sunulur. Yerden yüksekliği düşüktür, hacim kaybı olmaması gereken yerler için idealdir. Bu ürün ile işçilik maliyeti minimum olmakla beraber, bu ürünün uygulanabilmesi için zeminin tesviyesi tamamlanmış düz beton olması gerekir. Zemini düz olmayan yerlerde montajdan önce zemin düzlenmesi, tesviye, şap vb. işlemler yapılmış olmalıdır.

  • Alt-Karkaslı Sistem: Deck döşemenin altında profil ile aynı malzemeden üretilen U-Karkaslar ile karkaslara dik açıyla, metal klipsler ve vidalar vasıtasıyla döşenir. Karkaslar zemine sabitlenir. Yerden 5-6cm kadar yükseltme yapılır. Montajı kaliteli işçilik gerektiren hassas bir uygulamadır. Genellikle çamur, çimen, kum vb. yumuşak olup yükseltilme ihtiyacı bulunan zeminlerde kullanılır. Montajı esnasında deck profillerinin aralarındaki mesafelerin homojen ve yeterli olmasına dikkat edilmelidir.

Ahşap Plastik Kompozit ürünler, aşınmaya, çürümeye, iskele kurdu gibi böceklenmelere karşı yüksek dayanım gösterir. İçerisine su almadığı için bileşiminde bulunan ağaç liflerine suyun nüfuz etmesini engeller. Şekil verilebilir, kesilebilir, ağaç için kullanılan tüm alet ve makinelerle uyum sağlar. Geri dönüşümlü ürünlerden imal edildiği için sürdürülebilir bir ürün olarak kabul edilmiştir. Ürün ömrünü tamamladıktan sonra, beton gibi nihai ürünlere de hammadde olabilirler. Ağaca göre önemli avantajlarından birisi de, istenilen biçime ve forma girebilmesi; bu anlamda endüstriyel ürünler üretebilmektedir. Bu ürünlere yay, S, oval, tam daire, çeyrek daire, asimetrik geometrik şekiller verilebilmektedir.


Öne Çıkan Yazılar
Güncel Yazılar