Ayın Bitkisi: Buxus sp. / Şimşir


Çalı ve ağaçcık formunda türleri olan her dem yeşil bir bitkidir. Buxaceae (şimşirgiller) familyasından olup 70 çeşit farklı türü vardır. Dış mekan süs bitkisi olarak yetiştirilirler ve genelde park ve bahçe düzenlemelerinde kullanılırlar. Organik madde bakımından zengin, nemli, geçirgen, ve havadar toprakları severler. Humus bakımından zengin ve bir miktarda kireç içeren toprağa dikilmesi önerilmektedir. Toprağının gevşek olması yüzeysel köklerin gelişimi açısından önemlidir. Aydınlık, yarı gölge ve gölge yerlerde yetişebilir. Ancak yaprak renginin, gölge alanlarda koyulaşma ve değişme gösterdiği görülmüştür. Bu nedenle, aydınlık ve yarı gölge yerlere dikilmesi tavsiye edilmektedir.

Şimşir bitkisi, sonbahar ve kış aylarında dinlenme dönemine girer ve su ihtiyacı azalır. Bu dönemde fazla sulama yapmak bitkiye zarar verebilir. Yaz aylarında ise bolca sulanması gerekir. Toprağının nemli tutulması önemlidir. Yavaş büyüme gösterir. Üretimi çelik ve bölme yöntemi ile yapılır. Yetiştirmesi kolay, dayanıklı bir bitki olan şimşir, yaygın olarak kullanılan çalı formunda bitkilerdendir. Peyzajda tekil dikilebildiği gibi bölgesel toplu dikimler de yapılabilir. Budamaya elverişlidir. Top, piramidal ve spiral budama gibi örnekleri sık görülür. Ayrıca peyzajda çit bitkisi olarak kullanımı oldukça sık görülmektedir. Şimşir bitkisinde pas hastalığı ve kök çürümesi gibi hastalıklarla karşılaşılmaktadır. Ayrıca emici böcekler, kabuklu bitler, kırmızı örümcekler de zararlıları arasındadır.

#herdemyesil #tasarım #sulama #bakım #peyzaj #bahce #bakim #ankara #bahçe #danismanlik #danışmanlık #uygulama #bitki #toprak #cali #çalı #budama #buxus #simsir #şimşir

Öne Çıkan Yazılar
Güncel Yazılar