Evinizi Renklendirin !

Saksıda yetiştirebileceğiniz birbirinden güzel ve renkli bitkilere evinizde yer ayırmaya ne dersiniz?

Yılbaşı Çiçeği / Schlumbergera x buckleyi

Yılda birkaç kez çiçeklenme yapan bu süs bitkisi en çok kış mevsimi başında çiçeklerini gösterir. Yeşil yapraklarının ucunda renkli çiçekleri açar. Salkım salkım görüntüsü olan bu bitki evinize egzotik bir hava katar. Yılbaşı çiçeğini aydınlık bir yere yerleştirmeniz gerekir, direkt güneş alması bitkiye zarar verir. Yaz aylarında çok sıcak ortamlarda bulundurmamaya dikkat etmelisiniz. Aydınlık fakat havadar bir ortamda bulunması gerekir. Çiçekli olduğunda ve yaz aylarında düzenli olarak sulama yapmalısınız. Bitkinin dinlenme zamanında sulamayı azaltabilirsiniz.

Guzmanya / Guzmania lingulata

Kırmızı-turuncu göz alıcı çiçeklere sahip olan bu süs bitkisi evinize tropik bir hava katar. Çiçekleri altı aya kadar canlı kalabilir. Guzmanya bitkisi, aşırı sıcak ve soğuktan kötü etkilenir. Yarı gölge veya hafif güneşli yerleri sever fakat direkt güneş ışığına maruz kalmaması gerekir. Özellikle yaz aylarında bulunduğu ortamın havadar olmasını ister. Guzmanyanın kırmızı-turuncu çiçeğini bozulduğu zaman kesip atmanız gerekir.

Barış Çiçeği / Spathiphyllum wallisii

Dekoratif beyaz çiçekleri ve büyük yeşil yaprakları ile estetik bir görünüme sahip uzun ömürlü iç mekan süs bitkisidir. Fazla bakım istemeyen bu bitkinin ışık ihtiyacı azdır. Genellikle yaz aylarında çiçeklenme yapar fakat bulunduğu iklime göre dört mevsim de çiçek açabilir. Toprağı kurudukça su vermeniz yeterli olacaktır, fazla su ihtiyacı yoktur. Barış çiçeğinin yaprakları toksik etki yaratabileceğinden, bu bitkiyi çoçukların ve evcil hayvanların ulaşamayacağı bir yere yerleştirmeniz önerilmektedir.

Kalanşo / Kalanchoe sp.

Turuncu, kırmızı, sarı, pembe, mor vb. renklerde minik çiçekleriyle evlerinizi renklendirecek bu süs bitkisinin bakımı düşündüğünüzden daha kolaydır. Kalanşo bitkisini, ilkbahardan kış başlangıcına kadar direkt güneş ışığı almayan, kış döneminde ise aydınlık bir yere yerleştirmelisiniz. Aydınlık ve sıcak ortamları severler, bulunduğu ortamın sıcaklığının 12 derecenin altında olmamasına özen göstermek gerekir. Saksısını değiştirmek isterseniz ilkbahar mevsimi bunun için uygun bir zamandır ve bu işlemi yaparken mutlaka toprağını yenileyin. Aşırı sulama bitkinize zarar verebilir, toprağının çok kuru olmaması yeterlidir.

#bitki #tasarım #bahce #peyzaj #bakim #sulama #bakım #ankara #danışmanlık #danismanlik #uygulama #budama #mimarlık #bahçe

Öne Çıkan Yazılar
Güncel Yazılar