Ayın Bitkisi: Lavandula sp. / Lavanta


Lavanta bitkisi özellikle Batı Akdeniz Bölgesi’ne yayılmıştır, yabani olarak ise Güney Fransa’da, Orta İtalya’da, Yugoslavya’da, İspanya’da ve Yunanistan’da yaygın durumdadır. Ayrıca yabanilerin bulunduğu bölgeler dışında kültürü Bulgaristan, İngiltere, A.B.D., Kuzey Afrika ve Türkiye’ de yapılmaktadır. Ülkemizde Isparta' nın Keçibolu ilçesinde kültürü yapılmaktadır.


​30-90 cm boylanabilen, Haziran-Temmuz aylarında çiçek açan çalımsı çok yıllık, her dem yeşil bir bitkidir. Kazık bir köke sahiptir. Yaprakları gri yeşil renktedir. Kuvvetli dallanır ve yaşlandıkça alt dallar odunlaşır. Çiçekleri hoş kokulu ve gösterişlidir. Mor renkli çiçeklere sahip olan lavanta bitkisinin, pembe, mavi, beyaz çiçek açan kültüvarlarıda mevcuttur. Çiçekleri kurutulmak isteniyorsa açmadan önce hasat edilmelidir. Çiçeklerin devamlılığını sağlamak için ise solan çiçeklerin budanması gerekir. Toprak yönünden çok seçici olmayan bu bitki; kuru, hafif, kireçce zengin yerleri sever. Özellikle toprağın derinliğinde rutubetin bulunması gerekmektedir.

​Tam güneşli yerleri severler, orta derecede su isteği vardır. Kuraklığa ve hava kirliliğine toleranslıdır. Yaprak lekesi ve kök çürüklüğüne duyarlıdır. Yaprak lekesi bulaşmış yapraklar budanarak uzaklaştırılabilir. Ayrıca yeni büyümeyi desteklemek ve bitki boyunu kontrol etmek için bitki, 3 yılda bir 20 cm civarından budanabilir.


Peyzajda lavanta bitkisi; grup halinde, yer örtücü olarak, çit bitkisi olarak, kaya bahçelerinde ve aromatik bahçelerde kullanılabilir. Ayrıca kesme çiçek, tıbbi ve aromatik bitki olarak parfümeri sanayisinde kullanılmaktadır.

#mimarlık #bahçe #bitki #tasarım #budama #peyzaj #bakim #ankara #bakım #cim #sulama #danışmanlık #danismanlik #uygulama #bahce #çim #cali #çalı #herdemyesil #lavanta #lavandula

Öne Çıkan Yazılar
Güncel Yazılar