Hoşgeldin Sonbahar

Bahçenizi kışa hazırlamak için yapmanız gerekenleri bu yazımızda sizin için anlatıyoruz.


Ekim - Dikim İşleri

Sonbahar mevsimi dikim işleri için iyi bir zamandır. Düzenli yağan yağmurlar sayesinde toprak yeterince nemli, toprak ısısı da yaz aylarından sonra ilk toprak donuna kadar ılık olur. Bu koşullar, bitkilerin yeni yerlerine alışması ve yeni kökler geliştirebilmesi için yeterlidir. Örneğin, güller için ideal ekim zamanı sonbahar mevsimidir.Sümbül, nergis, lale, zambak gibi soğanlı bitkilerin doğru zamanda topraktan çıkmalarını sağlamak amacıyla sonbaharda ekilmesi tavsiye edilir. Soğanlar, toprağa yüksekliklerinin iki - üç katı derinlikte, uçları yukarı bakıcak şekilde toprağa ekilmelidir.


Çalılar ve Uzun Ömürlü Bitkileri

Budama İşleri

Bitkilerin sağlıklı gelişmesini sağlamak ve çiçek verimini arttırmak için budama en önemli konulardan biridir. Ölü, kırık, birbirinin üzerine binmiş ve ya hastalıklı dallar budanmalıdır. Budama yapılmazsa bitkide çürüme olabilir. Çalılar genellikle boyutlarının yaklaşık dörtte biri oranında budanabilirler. Ancak, bu oran çalı türüne göre değişiklik gösterebilir.

Çit bitkileri, nemin artması durumunda çürümeyi önlemek için son kez sonbaharda budanmalıdır. Ayrıca, çitin yeterince taze hava ve güneş ışığı alması için, üzerine uzanan tüm ağaç dal ve yaprakları temizlenmelidir. ​


Çim Bakımı

Kış mevsiminde nemli ve düşük sıcaklıklar, yetersiz gün ışığı çimlere zarar verebilir. Bu nedenle, sonbaharda çimler iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar. Üzerine düşen yapraklar düzenli bir biçimde temizlenmelidir. Temizlenmeyen yapraklar, çimlerin güneş ışığı almasını engeller, çim üzerinde lekeler ve yosun oluşmasına neden olur. Çiminizi, 5 cm’ den fazla kısaltılmadığından emin olarak Kasım ayının başlarında son bir kez biçebilirsiniz. Uzun çimler, az olan güneş ışığını daha verimli kullanabilir, bu da yabani ot ve yosun oluşumuna karşı dirençli olmasını sağlayacaktır. Ayrıca, sonbahar gübrelemesi yaparak çiminizi güçlendirebilir ve dona karşı direncini artırabilirsiniz.

#bahçe #çalı #toprak #cali #çim #uygulama #danismanlik #danışmanlık #mimarlık #cim #sulama #ankara #peyzaj #bitki #tasarım #bahce #bakim #bakım

Öne Çıkan Yazılar
Güncel Yazılar