Ayın Bitkisi: Dahlia sp. / Yıldız Çiçeği

Yıldız çiçeği, Asteraceae familyasından Dahlia cinsini oluşturan yaz ve sonbahar mevsiminde çiçek açan, gövdesi çalı, kökleri yumru şeklinde olan bir bitki cinsidir. Anavatanı Meksika olup bu ülkenin ulusal çiçeği olarak kabul edilmektedir. İspanyollar tarafından ilk olarak Meksika dağlarında bulunmuştur. Yıldız çiçeğinin bilimsel adı Dahlia, 18. yüzyıl İsveç botanikçisi Anders Dahl adından gelmektedir. Doğadan 30 tür tanımlanmış, ayrıca 20 bin kadar kültür ırkı geliştirilmiştir.


Yumrulu, çok yıllık bir bitkidir. Çiçek renkleri çok değişiktir. Yıldızlar gerek çiçek formları ve gerekse renkleri bakımından çok değişken bitkilerdir. Güzel katmerli bir çeşidin kısa süre sonra yarı katmerli şekile dönüşmesi ve renginin de değişimi mümkündür. İki renklilerde ise rengin birisi kaybolabilir. Aynı bitkinin ayrı dalları farklı renkli çiçekler oluşturabilir. Toprak konusunda fazla seçiciliği yoktur, hava alması ve çok su tutmaması önemlidir. Bol güneş yararlı ve gereklidir. Gereksiz yere sulamalar kök çürümesi ve küllenmeye neden olur. Esinti yıldız çiçeği için gereklidir.


Tekrar tekrar çiçeklenmesi için, çiçekleri solduğunda kesilmelidir. Yumruların bölünmesiyle üretim daha kolay olur. Çok dallı olması için budama, ilk sürgünler 15cm’yi geçmeden yapılmalı ve tepelerinden kesilmelidir. Bitki, çok kalın ve güçlü sürgünler vermiş ise 20cm olduklarında tepeden kesilmesi gerekir.

#tasarım #danışmanlık #danismanlik #mimarlık #uygulama #bitki #çim #cali #toprak #tohum #sulama #budama #cim #bahçe #bahce #çalı #bakim #peyzaj #ankara #bakım #dahlia #yıldız

Öne Çıkan Yazılar
Güncel Yazılar